Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k podzimnímu číslu: Byt za patnáct

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k podzimnímu speciálu časopisu Barbar.
17. Září 2021 - 10:43

Na budějovické poměry nezvyklý byt: pět pokojů, rozloha sto osmdesát metrů čtverečních, třicetimetrová terasa. Ovšem bez zahrady, kde by si mohly hrát děti, bez sklepa a taky na dost rušné silnici, blízko Sadů. Na budějovické poměry taky dost nezvyklá cena: necelých patnáct milionů. Prodá se? Prodá. Jako všechno, co doputuje na realitní trh. Tenhle byt je pro mě signálem, že peníze ztrácejí na ceně. Lidé hledají příležitost, kde peníze uložit – co stálo před deseti lety pět milionů, je dnes možné koupit za patnáct.

Občas to slýchám, a lidé při tom mívají zvláštní radost: zjišťují, že jsou majiteli milionových nemovitostí. Tři čtvrtiny Čechů bydlí ve svém. V nejhorších budějovických ulicích na nejméně oblíbeném sídlišti jsou k mání byty 3+1 za tři a půl milionu korun. Každý je milionář. Kdo nenakoupil, pořídí v budoucnu s většími obtížemi – růst mezd neodpovídá nárůstu cen. Radost pak kalí obtíže dětí a vnuků, kteří také touží po domě nebo bytě, někteří zůstanou trvale odsouzení k bydlení v nájmu, protože na hypotéku nezbyde.

Továrna na nové byty se točí, mizí proluky na historických předměstích, nízké domky nahrazují pětipodlažní bytovky, betonu ustupují pole. Cenu nešponuje nedostatek. Podle statistik se cena ve velkých městech za posledních pět let zdvojnásobila – nejvíc ji přitom vyšponovalo období epidemie covidu-19. Dosud nevídané zadlužení straší lidi, kteří mají volné peníze. Hodnota je relativní. Děda mi vyprávěl, jak jeho maminka měla ve třiapadesátém našetřeno na nový domek – a pak zase neměla nic, protože stát její peníze potřeboval, měnová reforma ožebračila celé Československo. Nejstarší Němci vzpomínají, jak si kupovali chleba koncem války za miliony marek. Příběhy, které zůstaly v paměti – a píšeme nové. Češi se zařadili na druhou příčku mezi země Evropské unie, kde je růst dluhu největší. Česko překonal jen Kypr. Stát se předlužuje. Pokud bude někdo škrtat nuly, budou mizet i na účtech drobných střadatelů.

Ten byt za patnáct milionů už je dost možná pryč. Třeba by byl pryč i za dvacet. Budou ho následovat další majitelé, kteří ucítí šanci výhodně prodat. Bohužel ale za nemovitost přichází na účet něco, co pozbývá na ceně: shluk čísel, cifry na výpisech z účtu, peníze.

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz