Rodokmeny od mojedejiny.cz

Úvodník k letnímu číslu: Za lepším

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k letnímu speciálu časopisu Barbar.
21. Červen 2022 - 21:02

Na cestách českým jihem míjím obří staveniště: terén rozřezává dálnice D3. A říkám si, že ještě chvíli má tenhle kraj čas. Ještě chvíli, než se Budějovice, Tábor nebo pohraniční oblasti propojí s Rakouskem, a všechno bude mnohem blíž, ještě víc tady. Když o tom na konferenci v Nových Hradech hovořil Václav Cílek, někteří se tomu smáli, většina ale pochopila, o čem je řeč: V krátké době můžeme čelit nejen suchu, válkám nebo cizincům, kteří budou toužit po spokojeném životě, naše bytí výrazně změní i dálnice. Dé trojka rozboří jihočeský svět, jak jsme ho dosud znali.

Jižní Čechy stojí na periferii Česka i Evropy – z Budějovic je to daleko všude. Cesta do Plzně znamená výlet na celý den, klikatí se přes vesnice, a když řidič nedopatřením na chvíli zrychlí, už v dálce pozoruje, že se silnice zase zužuje, že se zase pojede krokem. Dálniční síť i třicet let po revoluci připomíná chobotnici, které někdo přesekal chapadla. Je svázaná s Německem i Slovenskem, mezi Prahou a Rakouskem ale zůstává území nikoho. Ostrov, který ostatní objíždějí, zavání exotikou, jistou divokostí. Jižní Čechy, spolu s východními Čechami tvoří poslední stát ve státě.

Dálnice D3 propojí Budějovice dříve s Lincem než s Prahou – navrátí jihočeskému prostoru dávnou orientaci, kterou zabarikádovala hranice – krajské město bývalo vždycky více provázané s Lincem a Vídní, kam se odcházelo za obchodními kontakty, prací i na výměnu. Rychlá cesta je příležitostí, ale i hrozbou, protože dokáže rychle vysát lidi, které jinde potřebují a dokážou dobře zaplatit. Z Budějovic do Lince bude cesta trvat čtyřicet minut. Za dvacet minut se dostanou turisté od Dunaje do Novohradských hor. To je obrovské přiblížení lidí, obchodu a potřebné infrastruktury. Přes Budějovice povede důležitá obchodní trasa sever–jih. Zvětšující se periferie bude dál polykat krajinu. Jižní Čechy se dají do pohybu; jestliže dnes lidé odcházejí „za lepším“ především do Prahy, nabídne jim dálnice doslova celý svět.

Jsme nedočkavými svědky stavby, těšíme se, až poprvé vyrazíme na jih za rychlými nákupy. Budou ale znamenat docela novou kapitolu pro ten zádumčivý kraj. Léto je příležitostí k poznávání, zima pak časem k přemýšlení. Přeji krásné prázdniny plné jihočeských zážitků.

 

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz