Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Šikanuje město lidi parkováním?

To téma Budějovičtí znovu otevřeli při diskusi o modrých zónách. Vyhláška říká, že každý nový byt musí mít zajištěné parkování. Nově vznikající bytové domy tak zpravidla nemají zahrady, ale parkovací dvorky. 28 bytů = minimálně 28 parkovacích stání přímo na parcele. Pro majitele starých objektů, kteří chtějí při rekonstrukci zvýšit počet bytových jednotek, je takové nařízení ale často nepřekonatelnou překážkou.
Markéta Mazancová
22. Únor 2018 - 15:31

Stejný metr platí při přestavbě starých činžáků nebo rodinných domů. A výjimky téměř neexistují. Zejména v centru města to bývá neřešitelný problém. Pravidlo neplatí, pokud se rozděluje starý dům a nemění se počet a rozložení bytů. V případě, že se zvedá střecha a vzniká půdní byt, už musí majitel parkování zajistit. A úřady nezajímá, že nemá možnost přeměnit zahradu v parkoviště nebo že dům nenabízí prostory, kde by bylo možné parkoviště zřídit. Pokud není možné vybudovat parkování přímo v domě, stačí najít jiné místo v docházkové vzdálenosti do 300 metrů. Ale opět na soukromém pozemku, a volné plochy v centru chybějí.

„V Budějcích se většinou nestavějí podzemní garáže, máme tu špatné podloží. Kvůli tekutým pískům je stavba pod povrchem sice možná, ale natolik nákladná, že se k ní skoro nikdy nepřikračuje,“ ujasňuje vedoucí stavebního odboru magistrátu v Českých Budějovicích Vlastimil Eliáš.

Tvrdí, že by se k řešení parkování mělo přistupovat individuálně. „Vhodným příkladem pro udělení výjimky je situace, kdy rodiče chtějí vybudovat v podkroví byt pro svoje dítě, a není cesta, jak vytvořit parkovací stání. U developerských projektů je to jiné, tam je jasné a výjimku netřeba udělovat.“

Jenže dnes se výjimky udělují jen zcela zřídka. Důsledkem je, že některé domy v širším centru Budějovic zůstávají bez využití a chátrají, protože investor nemá šanci vymezit v nich nové bytové jednotky.(...)

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!