Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Dítě, nebo porsche? Buď jsi boháč, nebo chuďas

Máme čtyři děti. Nejstaršímu je osm, nejmladší šest měsíců. Kamkoliv vytáhneme paty, připadám si jako podivínka. Lidé se za námi otáčejí a vidím, jak očima počítají, kolik kousků to s sebou máme, a jak jim šrotuje, zda ti dva prostřední jsou dvojčata. Nejsou. Rozdíl mezi nimi je 18 měsíců, pět centimetrů výšky a asi kilo váhy.
Kateřina Hůlková
01. Září 2018 - 12:13

Letní cestování mě přimělo k zamyšlení, jak u nás a v cizině lidé vnímají početnou rodinu. Zvědavé pohledy totiž přitahujeme na budějcké ulici stejně jako na koupališti v německém Norimberku nebo u fontány nad Eiffelovkou. Jen v hlavách kolemjdoucích běží rozdílné myšlenky, domněnky či předsudky.

V takovém Německu totiž mají více než tři děti řekněme „sociálně slabší rodiny“ – jak mi řekl v rozhovoru jeden známý, norimberský rodák. Jakmile Němec vidí početnou rodinu, většinou ho jako první napadne, že stát na přídavcích na děti přispívá této rodině okolo 600 eur měsíčně při třech dětech, 800 eur při čtyřech. Zajímavé je, že počínaje tím druhým, na každé další dítě je částka na jedno dítě o něco vyšší. Stát, když dítě studuje, přispívá rodině až do jeho 28 let.

Stejné přídavky v Německu dostávají lidé bez příjmu i ti rodiče, kteří si jako pár vydělají maximálně půl milionu eur ročně. Až od této výše příjmu nárok na rodičovský příspěvek zaniká. Mateřská je v Německu šest týdnů před porodem a dva měsíce po porodu – příspěvek během této doby je v plné výši platu. Poté se rodiči vyplácí rodičovský příspěvek do čtrnácti měsíců dítěte ve výši minimálně 300, maximálně 1800 eur měsíčně (67 % z platu), nebo poloviční, pokud chce rodič zůstat s dítětem doma dvojnásobně dlouhou dobu. Mohou ho i pobírat oba rodiče najednou, a přitom pracovat do 30 hodin týdně. Tolik tedy k příjmům, když jste v Německu na rodičovské pauze. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!