Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Děti jsou štěstí. Jakmile opustí domov

Máte jako svůj životní cíl dosáhnout pocitu štěstí? Pořídit si děti tedy není úplně zaručený recept. V jednom okamžiku se z nezávislého a bezstarostného člověka, který se sotva naučil postarat se o své základní potřeby, stane bytost, která musí zajistit potřeby jiného stvoření. A to stvoření je za: a) na vás zcela závislé; b) permanentně se pokouší o sebezničení (a to i mnohokrát denně); c) neumí vyjádřit, jaké ty jeho potřeby vlastně jsou… a to už vůbec nemůže být řeč o jakémkoliv vděku (obojí v podstatě až do doby, než ho přejde puberta).
Kateřina Hůlková
27. Leden 2020 - 14:35

Děti vás oloupí o spánek, o finance, klid a volný čas. Proto většina vědeckých studií ukazuje, že lidé s dětmi se cítí méně šťastní než ti bezdětní. Tyto výzkumy se ale většinou zaměřují na rodiče, kteří ještě bydlí se svými ratolestmi pod jednou střechou. Jenže jak je to s pocitem spokojenosti, jakmile se děti od rodičů odstěhují?

Na tuhle otázku se zaměřili výzkumníci z univerzity v německém Heidelbergu. A přišli na to, že pak se situace otočí ve prospěch lidí, kteří velikou část svého života věnovali výchově a „pokračování rodu“.

Vrátí se to na dětech

Dospělé děti, které už jsou na rodičích ekonomicky nezávislé, jim do života přinášejí mnoho radosti, zatímco starosti s nimi o něco ubudou. Tým Christopha Beckera analyzoval data z evropského průzkumu, ve kterém 55 tisíc lidí starších padesáti let odpovídalo na otázky o svém emocionálním stavu. V této starší věkové skupině se u lidí s dětmi mnohem častěji objevuje větší životní spokojenost a méně příznaků deprese – ale pouze v případě, že se jejich děti odstěhovaly z domu. „Důvodem může být to, že dospělé děti svým rodičům společensky obohacují život, zatímco už nepotřebují stresující denní servis,“ zamýšlí se Becker. Zároveň se rodičům odvděčují péčí a finanční podporou. „A tak tato podporující role v péči, financích nebo společenském kontaktu může přebít negativní aspekty rodičovství,“ dodává. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz!

Předplatné časopisu Barbar pořídíte zde.