Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

V objetí severské divočiny

Dva týdny uprostřed čarokrásné divočiny, čtyři sta čtyřicet kilometrů v nohách a v duši nespočet prožitků, které otočí pohled na svět naruby. Dvaadvacetiletý David Blažek z Plané nad Lužnicí studuje vysokou školu a válí hokej za druholigové táborské Kohouty. A protože dostal do vínku i dobrodružnou povahu spojenou s cestovatelskou vášní, otevřela se před ním brána k zážitkům, které mnohým zůstávají zapovězené. Neodolatelnou vyzývatelkou se pro něj stala loni v létě stezka protínající nepoznamenanou krajinu švédského Laponska: Kungsleden.
Pavel Šácha, Foto: Milan Havlík
10. Leden 2019 - 13:48

Na Královské cestě v zemi tří korunek zanechal statisíce otisků svých bot, ale získal za to mnohem víc: poznání. „Uvědomil jsem si, kolik věcí je pro nás v podstatě zbytečných. Jediné, co ale člověk opravdu potřebuje, je mít kde spát, co jíst a užívat si život takový, jaký je,“ říká David Blažek.       

KORUNKA PRVNÍ

Jakými cestami se ubíraly vaše myšlenky na výpravu do švédské divočiny?

Na úplném začátku byly dva filmy. První z nich se jmenoval Divočina a vyprávěl příběh o ženě, která se sama vydala na Pacifickou hřebenovku z Mexika až do Kanady o délce 2700 kilometrů. Druhý, Útěk do divočiny, zase mapoval deník člověka, jenž se zřekl všech civilizačních věcí a vydal se sám do aljašské přírody. Začal jsem hledat na internetu dlouhé treky a sbíral o nich všechny možné informace. Kungsleden patřil k těm relativně lehčím a spolehlivým co do zázemí i počasí. Ve hře byla ještě GR dvacítka po Korsice, ale nechtěl jsem po roce zase do tepla. Korsiku bych si ale někdy příště rád dal.

Váš prvotní plán doznal hned na začátku důležité proměny…

Je to tak. Původně jsem to bral jako výzvu pro sebe sama, ale asi mi chyběla ta opravdová odvaha. Proto jsem oslovil Tadeáše a ten mi nedal košem. Pro mne to byla trefa do černého. Za celou tu dobu jsme se ani jednou nepohádali a musím zodpovědně říct, že to byl skvělý parťák.

A nastaly přípravy. Co všechno taková kratochvíle obnáší?

Především jde o to, zjistit si co nejvíc detailních informací. Popravdě jsem čekal, že na netu najdu mnohem víc postřehů od lidí, kteří tenhle trek absolvovali. Naštěstí jsem pak narazil na film dvou Britů, kteří si všechno natočili. Později jsme se na cestě dokonce setkali se stejnými lidmi, které oni ve filmu představili. Přípravy včetně všech potřebných nákupů nám zabraly zhruba měsíc, ale ani tak jsme si nebyli jistí, jestli jsme se nachystali skutečně na všechno. O tom ale podobné cesty jsou; prostě tak trochu krok do neznáma. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ZIMNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč