Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ranní blues: O fake-upu a panu Božském

Miluju ranní vstávání! Těch několik hodin po probuzení, kdy mám moře času se protahovat pod vyhřátou peřinou. Vychutnat si anglickou snídani, aniž jsem musela vstát z postele. Líně se projít do sprchy. Nebo ještě lépe. Napustit si horkou vanu. A poslouchat přitom hudbu na plné pecky. Slow Love. Mít aspoň hodinku na holčičí čančání. A celý rituál zakončit procházkou do kavárny a voňavým kapučínem. Počkat… STŘIH!
Kateřina Ludačková Hůlková
16. Březen 2017 - 09:26

Konec fikce. Takové dopoledne se v mém minulém životě podařilo i párkrát do měsíce. V životě, jak já s oblibou říkám, kdy jsem měla na starosti jen sama sebe. I tehdy tu byl rozdíl, jak mi připomněl jeden rádobyvtipný graf ze sociální sítě – mezi tím, co před odchodem z domu udělá žena, a co muž: žena ve 4.45 vstane, v 5.00 pije kávu, v 5.30 jde do sprchy, aby si v 6.00 začala upravovat vlasy, v 6.30 přichází čas na make-up, v 7.00 na oblékání a v 7.30 odchází z domu. Ráno muže? 4.45 spí, 5.00 spí, stejně tak v 5.30, 6.00 i 6.30, v 7.00 vstane, vypije kávu, vysprchuje se, oblékne a v 7.30 odchází.

Jenže i můj život se změnil. Protože kolem mě běhají tři synové, Kristián, Valentýn a Oliver. Jak vypadá ráno s dětmi?

Verze A: JDU DO PRÁCE

(a nezačínám v 7.00)

6.30 budíček taháním za vlasy, případně dloubáním do očí nebo skokem na břicho.

Do 7.00 tato činnost přerušovaná koukáním na pohádku.

7.00 příprava snídaně pro děti.

7.10 sprcha (v lepším případě děti samostatně snídají, v tom horším se neustále dobývají do sprchy a něco neodkladně potřebují)

7.20 MAKE-UP (náš dvouletý Olívek říká FAKE-UP a přitom si pudruje svůj zasoplený nosík)

Mezitím čtyřikrát utírání rozlitého pití, zabraňování rvačce, oblékání dětí, utírání zadečků, dětská hygiena apod.

8.00 VLASY.

8.15 OBLÉKÁNÍ sebe sama.

8.20 vložení prádla do sušičky.

8.30 balení batůžků a pracovní tašky, hledání všech možných věcí po celém bytě (zejména hraček, které je nezbytné s sebou vzít do auta, do školky apod.).

8.40 oblékání a obouvání dětí.

8.50 nasedání do auta a odjezd do školky a do práce.

 

Ano, správně, NIKDE v těch 200 minutách není KÁVA, snídaně, ba ani sklenice vody. Pokud nezařezáváte na úřadě či ve fabrice nebo nemáte v práci píchačky, přichází na ni čas nejdříve v 9.00 v nějaké příjemné kavárně nebo v kanceláři.

Pozn.: Pokud pracujete od 7.00, vstáváte mezi 4.30 a 5.00, viď, Blanko.

 

Verze B – NEMUSÍM NIKAM MEZI LIDI

(nebo je mi jedno, jak vypadám… nebo jsem krásná tak, jak jsem se probudila, případně jsem spokojená s přeleženými vlasy a s make-upem z předešlého večera, ve kterém jsem odpadla při uspávání dětí)

 

6.30 budíček taháním za vlasy, případně dloubáním do očí nebo skokem na břicho.

Do 7.00 tato činnost přerušovaná koukáním na pohádku.

7.00 příprava snídaně pro děti.

7.10 sprcha anebo společně snídáme v pyžamech; žádné vlasy, žádný make-up, max čištění zubů.

9.00 pračka, sušička, myčka, eliminace nepořádku po celém bytě.

10.00 oblékání.

10.30 vyrážíme ven.

 

Verze C – VYPRAVUJETE ŠKOLÁKA

Všechny časy jsou posunuté o hodinu až hodinu a půl dříve oproti verzi A, podle délky cesty do školy.

 

Verze ALFA – ŽENA MÁ DOMA DOKONALÉHO MUŽE

Pokud vedle vás stojí dokonalý muž, alespoň v některé dny si najde čas na následující scénář. Bez jakýchkoliv komentářů nechá ženě prostor pro její nezbytné aktivity. Sám se zdrží v koupelně 15 minut. S něžným polibkem jí oznámí, že koupelna je volná. A zatímco jí se před zrcadlem kouří od fénovaných vlasů, ON připravuje JÍ i dětem snídani a svačinu do školy. Což předpokládá, že samostatně vymyslí ty dobrůtky a najde všechny ingredience. Polyká komentáře jako: Tys nekoupila mlíko?! Kde máme lupínky? Improvizuje. Děti obleče. Což předpokládá také to, že ví, CO jim má dát na sebe a KDE to najde. Stihne naskládat nádobí do myčky. Připraví svoje pracovní zavazadlo a ta dětská doplní o nezbytnosti, jako je několik druhů dinosaurů nebo prdící sliz. Nechceme se pro to přece kvůli usedavému pláči vracet od auta. Teprve poté se obléká do pracovního. Vyhne se tak výměně ještě před chvílí čisté a teď už propocené košile nebo nudlím z nosu utřeným do vlněného obleku. I když na utření těch nudlí někde v úrovni kolen bude ještě mezi odchodem z domu a příjezdem do školky spousta příležitostí.

Inspirováno seriálem Sex ve městě – nazývám ho Pan Božský.

 

Máte ho doma?

Hýčkejte. Zahrnujte přívětivostí, něhou, pozorností, dobrým jídlem a vším krásným, co mu dělá radost. Pusťte ho na golf a na pivo. Je to druh na vymření. A má skvělé mimikry. Nečechrá si ráno před zrcadlem Elvisovu vlnu. Cirkusově nepředvádí to, jaký materiální luxus může sobě i vám dopřát. A místo toho daruje ten největší luxus pod sluncem, svou lásku. Svůj čas. Svoji péči. Svoji starostlivost. Svoji pozornost. A i po tom šíleném ranním rozjezdu, kdy musel několikrát zhluboka dýchat a ani jednou nezakřičel, vám ještě vysekne poklonu: Vypadáš fantasticky!

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE: na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!