Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poklad v Hoslovicích

Ve zvlněném kraji šumavského Podlesí, mezi Vimperkem, Volyní a Stachy, nalezne trpělivý poutník starobylé vísky s množstvím zřícenin i svatých míst. V jedné takové vsi stojí už dlouhá staletí unikátní technická památka i doklad lidové architektury zdejšího regionu: hoslovický vodní mlýn.
Beata Tisucká, Foto: Milan Havlík
19. Říjen 2018 - 10:06

První písemné doklady o mlýnu v Hoslovicích se objevují v polovině 14. století. Nejstarším dochovaným stavebním prvkem jsou dřevěné trámy v sýpce, které byly datovány odborníky do poloviny 16. století, další stavby mlýna pocházejí z 18. a 19. století.

Celý areál si zachoval středověkou dispozici. Tvoří ho mlýn a chlév s branou, která uzavírá dvůr, a stodola stojící za sadem. Všechny objekty jsou kryté došky a setkat se zde můžete i s typickým roubeným zdivem.

Správce hoslovického areálu Jaroslav Janout vysvětluje, proč se mlýn uchoval do dnešních dní v tak neporušené podobě: „V roce 1829 koupil mlýn rod Harantů. Poslední vlastník Karel Harant hospodařil ve mlýně spolu se svými sourozenci Annou a Františkem. Protože ale všichni odmítli vstoupit na počátku 50. let do zemědělského družstva, byli komunistickým režimem posláni na několikaletý pobyt u pomocných technických praporů. Ve svém odporu k režimu však pokračovali, a byli proto uznáni oficiálně za nesvéprávné. Vrátili se na mlýn a nadále hospodařili na svých pozemcích, ale uzavřeli se světu a jakémukoliv pokroku.“ (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!