Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Neznámé Jihočesko

Pokud nenosíte hůl pobitou turistickými odznaky, na většině těchto míst jste jistojistě nikdy nebyli. Časopis Barbar přináší 10 tipů na výlety, při nichž můžete objevovat romantiku středověku, zvířata v nové jihočeské zoo nebo se kochat výhledy po krajině. Navlékněte kabát, skočte do zimních bot, výlet po neznámém Jihočesku začíná.
Markéta Mazancová
15. Leden 2018 - 07:24

Zřícenina hradu Maškovec neboli Kotek

Výlet na zříceninu hradu Maškovec (též zvaný Kotek či Kotkův hrádek) je vhodný spíše jako pěší výlet. K hradu vede pouze udusaná pěšinka, po které by jen obtížně projel dětský kočárek či kolo. V cíli naleznete okouzlující výhled z vysoké skály na meandr řeky Vltavy, kde se dnes nacházejí již opravdu poslední zbytky hradu z poloviny 14. století. Můžete prozkoumat pozůstatky zdí, valů a příkopů. Hrad postavili příslušníci rodu pánů z Újezda a v průběhu historie vystřídal několik vlastníků. Až poslední z nich, Pachner z Ebendorfu, majitel blízkého dvora Kotek, okolo roku 1841 nechal zříceninu rozebrat na stavební materiál. Uchovala se z něj pouze část čelní zdi na skále. Ač ze stavby příliš nezbylo, vše vám vynahradí romantický výhled z vysoké skály na řeku a čistá příroda jen pár kilometrů od Českých Budějovic.

 

Přístup: Autem či MHD z Budějovic č. 7: z ulice Pod Skálou u Zátkových těstáren v Boršově nad Vltavou a dále po modré turistické značce. Asi po 2,5 km dorazíte do cíle.

Autem či autobusem z Kamenného Újezdu: po zelené a dále po modré značce. Vzdálenost také cca 2,5 km.

 

Zoopark Na Hrádečku

Poměrně nová soukromá zoo je přístupná veřejnosti teprve tři roky a je v neustálém budování a vylepšování. Ministerstvo schválilo zoo jako oficiální teprve v říjnu roku 2016. Při návštěvě oceníte neobvyklou rodinnou atmosféru, kterou podpoří i pravidelné komentované prohlídky s krmením. Na těch se dozvíte mnohem více než z obyčejné procházky po zoo bez výkladu. Na 10 hektarech našlo svůj současný domov přibližně 80 druhů zvířat, včetně těch exotičtějších, jakými jsou lvi, krokodýli či surikaty.

 

Přístup: Autem z Horní či Dolní Pěny u Jindřichova Hradce, u zoo je bezplatné prostorné parkoviště. Z obou směrů je navigace poměrně dobře značená. Do zoo se dá dostat i autobusem, přičemž z Horní či Dolní Pěny musíte dojít pěšky něco málo přes 1 km. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!