Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Neznámé Jihočesko

Pokud nenosíte hůl pobitou turistickými odznaky, na většině těchto míst jste jistojistě nikdy nebyli. Časopis Barbar přináší 10 tipů na výlety, při nichž můžete objevovat romantiku středověku, zvířata v nové jihočeské zoo nebo se kochat výhledy po krajině. Navlékněte kabát, skočte do zimních bot, výlet po neznámém Jihočesku začíná.
Markéta Mazancová
15. Leden 2018 - 07:24

Zřícenina hradu Maškovec neboli Kotek

Výlet na zříceninu hradu Maškovec (též zvaný Kotek či Kotkův hrádek) je vhodný spíše jako pěší výlet. K hradu vede pouze udusaná pěšinka, po které by jen obtížně projel dětský kočárek či kolo. V cíli naleznete okouzlující výhled z vysoké skály na meandr řeky Vltavy, kde se dnes nacházejí již opravdu poslední zbytky hradu z poloviny 14. století. Můžete prozkoumat pozůstatky zdí, valů a příkopů. Hrad postavili příslušníci rodu pánů z Újezda a v průběhu historie vystřídal několik vlastníků. Až poslední z nich, Pachner z Ebendorfu, majitel blízkého dvora Kotek, okolo roku 1841 nechal zříceninu rozebrat na stavební materiál. Uchovala se z něj pouze část čelní zdi na skále. Ač ze stavby příliš nezbylo, vše vám vynahradí romantický výhled z vysoké skály na řeku a čistá příroda jen pár kilometrů od Českých Budějovic.

 

Přístup: Autem či MHD z Budějovic č. 7: z ulice Pod Skálou u Zátkových těstáren v Boršově nad Vltavou a dále po modré turistické značce. Asi po 2,5 km dorazíte do cíle.

Autem či autobusem z Kamenného Újezdu: po zelené a dále po modré značce. Vzdálenost také cca 2,5 km.

 

Zoopark Na Hrádečku

Poměrně nová soukromá zoo je přístupná veřejnosti teprve tři roky a je v neustálém budování a vylepšování. Ministerstvo schválilo zoo jako oficiální teprve v říjnu roku 2016. Při návštěvě oceníte neobvyklou rodinnou atmosféru, kterou podpoří i pravidelné komentované prohlídky s krmením. Na těch se dozvíte mnohem více než z obyčejné procházky po zoo bez výkladu. Na 10 hektarech našlo svůj současný domov přibližně 80 druhů zvířat, včetně těch exotičtějších, jakými jsou lvi, krokodýli či surikaty.

 

Přístup: Autem z Horní či Dolní Pěny u Jindřichova Hradce, u zoo je bezplatné prostorné parkoviště. Z obou směrů je navigace poměrně dobře značená. Do zoo se dá dostat i autobusem, přičemž z Horní či Dolní Pěny musíte dojít pěšky něco málo přes 1 km.

Cesta hornického města Rudolfova

Nenáročný výlet na jedno odpoledne je vhodný i pro maminky s kočárkem či malé cyklisty. Naučná stezka je dlouhá necelých pět kilometrů, tvoří okruh a je na ní 13 naučných tabulí. Z těch se dozvíte například o místní těžbě stříbra, rozkvětu a úpadku hornického města nebo o okolních pozoruhodnostech. Cesta vede od kostela uličkami Rudolfova, dále lesem po zpevněné cestě až k rybníku Mrhalu a opět lesem, okolo děkanského dvora Lustenek, zpět na Rudolfov. U Mrhalu můžete navštívit místní občerstvení. Během teplých měsíců je oblíbeným místem ke koupání.

 

Přístup: Autem či autobusem ke kostelu na Rudolfově, kde se též dá pohodlně zdarma zaparkovat.

 

Červená blata

Chráněnou přírodní rezervaci Červené blato objevíte na okraji CHKO Třeboňsko nedaleko Nových Hradů. Naučná stezka po blatech začíná v osadě Jiříkovo Údolí. Na přibližně čtyřech kilometrech naleznete celkem šest informačních tabulí. Nejhezčí část cesty tvoří povalový chodník vedoucí přímo mezi rašeliništi; zavede vás rovnou do samotného srdce podmáčené části blat. Rezervace je unikátní až sedmimetrovou hlubokou, málo narušenou vrstvou rašeliny a svou tváří tundry. Netřeba připomínat výskyt vzácných druhů jak z oblasti fauny, tak flóry. Na začátku povalové cesty můžete zamknout své kolo ke stojanu a dále pokračovat pěšky. Pro vstup s kočárkem jsou chodníky místy spíše nevhodné.

 

Přístup: Auto lze zaparkovat na začátku louky na odbočce k naučné stezce v Jiříkově Údolí u Petříkova. K blatům se dostanete i vlakem (z Petříkova) či autobusem (z Šalmanovic), obě zastávky jsou vzdáleny okolo 3 km.

 

Božiště, Hrádek u Trhových Svinů – les plný pověstí

Pokud se rozhodnete prožít dobrodružství, vydejte se hledat božiště u Trhových Svinů. Samotným úspěchem bude, pokud cíl cesty vůbec naleznete: za obcí Hrádek uvidíte penzion Martinský mlýn, který minete a zabočíte doprava po lesní cestě. Přírodní úkaz a energetické místo vás překvapí za mlýnským rybníkem. První skála se bude tyčit po levé straně za potokem. Lesní zajímavost sestává z mnoha kamenů s údajně velkým energetickým působením. Pověsti v kombinaci s domněnkami hádají původ nápisu na jednom z kamenů (pro nějž se ustálil výraz kukule) či původ kamenné mísy naplněné vodou. Existují teorie o tom, že božiště sloužilo jako kultovní místo pohanských Slovanů. Po cestě navštivte i rozvaliny tvrze Hrádek.

 

Přístup: Auto zaparkujte v obci Hrádek a vydejte se po zelené turistické značce. Autobusem na zastávku Trhové Sviny, Pěčín. Pak je to do Hrádku asi půl kilometru.

 

Prameniště Blanice, Šumava bez lidí

V okolí Arnoštova na okraji vojenského újezdu Boletice se budete cítit jako v samém srdci turisticky nejnavštěvovanější Šumavy. Jen s tím drobným rozdílem, že zde nejsou prakticky žádní lidé. Z Arnoštova je možné se vydat několika směry. Velmi malebná a příjemná je cesta po modré značce směrem na Markov nebo po zelené na druhou stranu. Po modré půjdete po úzké asfaltové silnici, kde nejezdí žádná auta. Díky tomu si kromě chůze a krásné přírody můžete užít také výlet na kole nebo s kočárkem. Podle toho, jakým se vydáte směrem, budete míjet NPP Prameniště Blanice, PP Vyšný-Křišťanov či přírodní rezervaci Pod Farským lesem. Navštivte i rozhlednu na Knížecím stolci, která je volně přístupná. Do vojenského újezdu Boletice je vstup povolen pouze o víkendech.

 

Přístup: Autem i autobusem přímo do Arnoštova u Křišťanova. Místa na zaparkování je zde dost.

 

Rozhledna Slabošovka u Besednice

Telekomunikační stožár stojí na původně bezvýznamné vyvýšenině Slabošovka u obce Besednice. Na pochozí plošinu ve výši 24 metrů se dostanete po 120 schodech. Rozhledna je celoročně a volně přístupná a z výšky 624 m nabízí výhled do malebného okolí. V nedalekém okolí je v lese ukryta romantická zřícenina hradu Pořešín, k němuž lze dojít ze Slabošovky pěšky po turistické značce.  

 

Přístup: Z Malče či z Besednice pěšky po polní cestě, není značeno.

 

Vlachovo Březí: malé město plné nenápadných památek

Zámek a pivovar si můžete prohlédnout přímo u náměstí. Bohužel zámek je v současnosti v horším stavu, není přístupný ani jinak využívaný. Kousek nad náměstím se nachází křížová cesta. Podmanivé kouzlo návrší dotváří lemování pietními stavbami s Kašparovými ilustracemi dokreslujícími jihočeskou idylu s jedinečnými motivy českého venkova. Nedaleko od křížové cesty je ukrytý židovský hřbitov ze 17. století s barokními náhrobky a nápisy v hebrejštině, češtině i němčině. Část hřbitova byla koncem 20. století opravena.

 

Přístup: Autobusem či autem. Zaparkovat se dá přímo na náměstí.

 

Sudslavická jeskyně

Pozůstatek krasových jevů nedaleko Vimperku vytváří torzo v podobě 15 metrů dlouhé chodby, která se na obou koncích otvírá do lomu. Šířka jeskyně se pohybuje mezi 1,5–5 metry o výšce 2,5–4 metry. Na dnu chodby leží vylámané vápencové bloky, původní materiál byl odstraněn během paleontologických prací. Na stěnách i stopě můžete pozorovat krasové prvky. Patrné jsou stopy po těžbě krystalického vápence. Jeskyně je nalezištěm pozůstatků zvířat z doby ledové. Určitě nevynechejte 3,2 kilometru dlouhou naučnou stezku, která spojuje všechny okolní zajímavosti: minerály turmalínová slunce (na skalním masivu nad jeskyní i na balvanech kolem cesty k jeskyni), vzácnou lípu s obvodem 12 metrů či geologické útvary zvané mrazové sruby.

 

Přístup: Vlakem do zastávky Bohumilice v Čechách či autem. Zaparkovat můžete například u Sudslavické lípy, kde také začíná naučná stezka.

 

Nedostavěný klášter a hrad Kuglvalt u Kuklova

Kousek nad obcí Brloh potkáte dvě zajímavosti hned vedle sebe. Nedostavěný klášter s kostelem svatého Ondřeje nad Kuklovem ze 14. století je významný svou bezkonkurenční romantickou atmosférou. Klášter nebyl nikdy dokončený, protože mniši z řádu sv. Františka z Pauly byli okolo roku 1530 pobiti nebo vyhnáni. Dodnes se dochovalo torzo kostela svatého Ondřeje, kde můžete obdivovat vysoká gotická okna a zachovalé portály. Kousek pod klášterem se v lese ukrývá zřícenina hradu Kuglvalt ze 14. století. Dnes z něho zbyly už jen pozůstatky zdiva a hradního příkopu vylámaného ve skále. Nezapomeňte si projít i poměrně dlouhou naučnou stezku Brložsko.  

 

Přístup: Autem nebo autobusem. Auto lze dobře zaparkovat u silnice.

 

... CELÝ ČLÁNEK BYL UVEŘEJNĚN V ZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!