Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Lidské zuby jsou letokruhy. Co jste o nich nevěděli?

Zkuste si tipnout, kolik času člověk za život stráví čištěním zubů nebo kdy dentisté začali používat vrtačky. Známý českobudějovický zubař Martin Žižka ze Stomatologické ordinace Pražská připravil deset zajímavostí o zubech a zubní hygieně.
pr
18. Listopad 2022 - 00:28

1.

Nejstarší stomatologický zákrok objevili italští archeologové u muže, který žil ve starší době kamenné, tedy před více 14 tisíci lety.

 

2.

Zubní elektrické vrtačky vstoupily na trh v době první republiky. Byly ale natolik drahé, že si je mohl jen málokterý lékař dovolit.

 

3.

Nosil George Washington dřevěnou zubní protézu? Nenosil. Jeho zuby byly zbarvené dohněda od pravidelné konzumace vína a tabáku.

 

4.

Kaz jako mýtický symbol. Ve starověku lidé považovali kaz za zubního červa, což přetrvalo ve společnosti až do 18. století.

 

5.

Lidské zuby jsou jako letokruhy. Dá se podle nich zjistit, kdy měla žena například menstruaci nebo kdy onemocněla vážnou chorobou.

 

6.

Žvýkačky chrání před vznikem zubního kazu. Nejen svěží dech, ale i prevence proti zubnímu kazu nám zajistí obyčejná žvýkačka.

 

7.

Jedním z nejznámějších zubařů byl pistolník divokého západu a hazardní hráč Doc Holliday.

 

8.

Zvíře, které má nejsilnější stisk, dokáže vyvinout až třicetkrát silnější stisk než člověk. Je jím nilský krokodýl.

 

9.

Kartáček s nylonovými štětinami se zrodil v Americe ve třicátých letech. První elektrický kartáček přišel ze Švýcarska v roce 1954.

 

10.

Člověk stráví čištěním zubů skoro 40 dní svého života.

 

MUDr. Martin Žižka, MBA

Stomatologická ordinace Pražská

Poliklinika Pražská ČB

www.zzprazska.cz