Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vyzpovídal jsem španělského krále

Henri de Blowitz, rodák z jižního Plzeňska a světově proslulý novinář. Neznáte ho? Není divu, u nás ho zná málokdo. Ale v devatenáctém století jej znal španělský král, kancléř Bismarck, papež, Napoleon a nespočet čtenářů po celé Evropě. Blovický rodák s těmito elitami dělal rozhovory. Na chlapíka z malého městečka slušný výkon. Kromě toho zvládl zabránit válce a uveřejnit tajnou smlouvu ještě předtím, než byla podepsána. Henri de Blowitz, nejslavnější český novinář na světě.
Šimon Felenda
14. Listopad 2017 - 12:19

Jindřich (Henri) Jiří Štěpán Adolf Opper se narodil v malém městečku Blovice na Plzeňsku, odtud přízvisko de Blowitz. Chlapec z židovské rodiny byl dobrodruhem a beznadějným romantikem už od dětství. Dostal do vínku nadměrnou dávku fantazie, proto se jeho autobiografie s názvem „Mé paměti“ bere často spíše jako román než literatura faktu. Například Opperův otec byl židovský obchodník, což malému Henrimu evidentně nestačilo. Ve svých memoárech totiž uvádí, že se narodil na zámku v Blovicích. Den po porodu jej bez odkladu pokřtili, malý Jindřich měl podle lékaře slabé srdce a nemusel žít dlouho.

V tomto příběhu může čtenář nalézt hned několik fakticky dohledatelných lží. Blowitz byl židovského původu a jeho otec nikdy nevlastnil zámek. Katolíkem se stal Henri ze své vůle až ve dvaatřiceti letech.

Další zajímavou historkou, kterou blovický rodák ve svých pamětech popisuje, je unesení cikány. Šestiletý Jindřich si hrál v zámeckém parku, odkud jej cikáni unesli, zatímco si otec vyjel na lov. Tato vymyšlená traumatizující příhoda dopadla pro Jindřicha naštěstí dobře. Cikáni špatně zabočili k řece, přes niž nevedl žádný most. Ocitli se v pasti a otec budoucího novináře svého synka zachránil.(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!