Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Pravda o Švejkovi

Nadporučík Lukáš, účetní šikovatel Vaněk, hejtman Ságner, poručík Dub, kadet Biegler. Legendární postavy z příběhů o dobrém vojáku Švejkovi. Kdo z nich skutečně existoval? Historik Jan Ciglbauer se ponořil do archivů a našel pozoruhodné osudy lidí, které Jaroslav Hašek zvěčnil ve svém románu.
Jan Ciglbauer
10. Říjen 2017 - 15:41

LUKAS NEBO LUKÁŠ

Když Hašek dorazil v létě 1915 s XII. pochodovým praporem 91. pěšího pluku na ruskou frontu, stal se vojákem 11. polní setniny (roty), které tehdy velel nadporučík Rudolf Lukas. Lukas měl rád umění a umělcům na vojně poměrně nadržoval. Haška jako literáta si proto poměrně oblíbil. Ten se u setniny stal ordonancem (spojkou), a jednoho dne ho Lukas dokonce navrhl na vyznamenání za statečnost, když se Hašek vrátil z hlídky s velkým počtem ruských zajatců.

Rudolf Lukas se narodil 11. října 1886 ve Velkém Varaždíně v dnešním Rumunsku. Jeho otec tam byl tehdy poštovním úředníkem a krátce po narození syna byl přeložen do Prahy, kde Rudolf vychodil školu a gymnázium. Po otci byl Němec a po matce Čech, ale doma se mluvilo spíše německy. V roce 1903 nebyl přijat na pražskou kadetní školu, absolvoval proto přípravný kurz v Mariboru a od následujícího roku studoval na pěchotní kadetní škole v Brně – Králově Poli. Studia Rudolf poměrně zanedbával, několikrát propadl, a škola dokonce písemně vyzvala rodiče, aby na syna dohlédli. Nakonec se Rudolf vzpamatoval a školu dokončil jako jeden z nejlepších. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!