Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Národní památkový ústav vydává na začátku roku tři nové publikace

Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích vydává tři nové publikace: Šaty chodicí - každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku; Zámecké divadlo v Českém Krumlově - obnova a prezentace; Apartmány na zámku v Náměšti nad Oslavou.
03. Únor 2017 - 10:03

Kniha autorky Mileny Hajné Šaty chodicí - každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku vychází v ediční řadě Miscellanea jako její 15. svazek. Nejen poutavý název knihy, ale i bohatá obrazová složka čtenáře na první pohled zaujme. Profesor Pavel Štěpánek, jež knihu odborně lektoroval, říká: „V logickém sledu průběhu věků (16.–18. století) líčí příběh oblékání v širším rámci životního běhu, přičemž se opírá o více než jasnou mluvu originálních dokumentů a zobrazení a samozřejmě o bohatou domácí i zahraniční literaturu.“  Dále profesor Štěpánek upozorňuje: „Novinkou je uplatnění obrazů ilustrujících všední život s šatstvem spjatý (praní, bílení apod.). Probírá také způsob ukládání, uchovávání šatů i doplňků; podobné informace se vyskytují zřídka.“ Tato unikátní publikace potěší čtenáře z řad odborné i laické veřejnosti, milovníky módy i historie.

Obnova unikátně zachovaného zámeckého divadla v Českém Krumlově a jeho bohatého vybavení patří jistě k nejzajímavějším a nejkomplikovanějším akcím svého druhu nejen u nás, ale i v celé Evropě. Kniha autora Jiřího Bláhy Zámecké divadlo v Českém Krumlově – obnova a prezentace shrnuje více než padesátiletou historii snah o záchranu divadla a osvětluje jeho současnou prezentaci a využití. Text doplňuje bohatá obrazová dokumentace a soupis představení v divadle v letech 1958-1966 a 1995-2015. Kniha vychází současně
i v anglické jazykové mutaci Castle Theater in Český Krumlov: Restoration and Presentation.

Publikace kolektivu autorů Lucie Bláhová, Marek Buš, Lukáš Gregor a Milena Hajná Apartmány na zámku v Náměšti nad Oslavou mapuje historii vývoje interiérů náměšťského zámeckého paláce v různých časových obdobích s hlavním zaměřením na způsob využití jednotlivých prostor v době posledních generací soukromých majitelů, jakož i v následující etapě zpřístupnění objektu veřejnosti. První kapitola je zaměřená na stavebně-historický vývoj náměšťských interiérů, další jsou již konkrétně věnovány způsobu šlechtického bydlení na zámku v posledních generacích rodu Haugwitzů. I tato publikace je doplněna bohatým obrazovým materiálem.

Všechny tři publikace jsou k zakoupení v budově Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 230/6 či na e-shopu Národního památkového ústavu (https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/publikace).

 

(Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích se stará o 30 památkových areálů na území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má na starosti hrady a zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň s hrobkou Domanín, Vimperk, Zvíkov, Červené Poříčí, Gutštejn, Horšovský Týn, Kozel, Manětín, Nebílovy, Přimda, Rabí, Švihov, Velhartice, Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice, Náměšť nad Oslavou a Telč, klášterní areály Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna i památky lidové architektury (usedlost
U Matoušů Plzeň-Bolevec). Další informace najdete na www.npu.cz.)