Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Krvavé Budějovice

Kdy vlastně na jihu Čech skončila 2. světová válka? Ještě v květnových revolučních dnech fanatičtí esesmani nesmyslně vraždili civilní obyvatele a zajaté povstalce. V prvních poválečných dnech se pak strhla lavina násilností proti německému obyvatelstvu, často ale ze strany lidí, kteří se sami během okupace zapletli s nacistickým režimem nebo si prostě jen chtěli pět minut po dvanácté vydobýt „zásluhy“. Jan Ciglbauer zpracoval mapu krvavých Budějovic roku 1945. Je to mapa zbytečných smrtí na konci zbytečné války.
Jan Ciglbauer
06. Červen 2017 - 15:00

Křižovatka ulic Na sadech a U Černé věže

Vládní komisař Budějovic Friedrcich David byl od března 1939 neomezeným pánem města. Stál za zničením místní synagogy, poněmčováním ulic a škol apod. Pátého května 1945 se pokusil odjet z radnice svým osobním vozem, který byl kýmsi údajně poškozen. Na této křižovatce mu vysadil motor. Kolem se začali srocovat čeští občané a David se v bezvýchodné situaci na místě zastřelil.

Hardtmuthova vila na Lidické třídě

Od konce března 1945 poslední sídlo budějovického gestapa. V posledních dubnových dnech 1945 odtud zástupce velitele služebny Ludwig Weid telefonicky sdělil do Malé pevnosti Terezín jména asi pěti vězňů, kteří měli být jako nepohodlní svědci ještě před koncem války zastřeleni. Pátého května 1945 kolem 17. hodiny nařídil velitel Hans Mohrbeck ústup z města. Gestapáci v koloně odjeli na Šumavu do Zlaté (Goldbergu), odkud každý pokračoval na vlastní pěst s falešnými doklady a penězi. Jen některé z nich se později podařilo dopadnout a postavit před soud.

Nedabyle

Pátého května 1945 přes České Budějovice směrem na Nové Hrady ustupoval jízdní oddíl SS z vojenského cvičiště u Benešova. V den vypuknutí českého povstání jeho příslušníci zavraždili čtyři české občany v Nedabyli: velitele hasičů Františka Vávru, kováře Jana Bartáčka, dělníka Václava Nuhlíčka a dělníka Ferdinanda Kunu. V následujících třech dnech na trase do rakouského Pyhrabrucku zavraždili tito esesmani dalších 17 lidí.

... Krajinská 31Biskupská 376/5, Dvůr Koroseky, Most přes Mlýnskou stoku u Zátkovy vily, Zadní vchod do gymnázia v České ulici, Křižovatka za Dlouhým mostem, Dvůr budějovické radnice a další desítky míst - čeho ty byly svědkem?

 

... CELÝ  ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!