Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jak Budějovice vyletěly do vzduchu

Před 55 lety vyletěly České Budějovice do vzduchu. Doslova. Přitom se nejedná o utajenou jadernou katastrofu z dob studené války, ale o dopravní letadlo, pojmenované podle jihočeské metropole. Československé aerolinie ho provozovaly od 2. března 1963. Ještě dnes si na něj mohou lidé fyzicky sáhnout.
Daniel Kovář
09. Duben 2018 - 10:45

V polovině padesátých let vyvinul Sovětský svaz proudové dopravní letadlo TU-104, vycházející z konstrukce zdařilého Tupolevova bombardéru. Kromě Aeroflotu a sovětských vzdušných sil se třetím provozovatelem tohoto typu staly ČSA, u nichž „tůčka“ sloužila v rozmezí let 1957–1974. Do Československa bylo postupně nakoupeno šest strojů, které dostaly vlastní jména podle významných měst: Praha, Bratislava, Brno, Plzeň, Ostrava a konečně také České Budějovice. Jednalo se o verzi TU-104A s kapacitou pro 70 cestujících.

Pět z nich bylo zcela nově vyrobených, pouze České Budějovice už měly za sebou čtyři roky u Aeroflotu a možná vozily i sovětské prominenty. Rodištěm letadla byl výrobní závod v Charkově, stroj létal od února 1959 pod sovětskou imatrikulací CCCP-42391, kterou po změně majitele 25. února 1963 nahradilo označení OK-NDF. (...)

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!